Kuidas õigesti autot rentida, mida tähele panna et vältida lisakulutusi


Autorent on pidevas arengus olev ärisuund, kus isegi kogenud rentija võib eksikombel end lisatasude ees avastada. Siin on lihtsad nipid, mida järgida, kui rendid autot Eestis või välismaal.

Autorendiks vajalikud asjad:

  • autojuhiluba
  • isikuttõendav dokument
  • raha

Tee kindlaks, mida erinevad ettevõtted pakuvad. Enne kindla rendifirma kasuks otsustamist külasta ja võrdle erinevate firmade kodulehekülgesid. Kodulehekülg annab lisaks hinnainformatsioonile ka üldise mulje ettevõtte usaldusväärsusest.
Hindadega tutvumisel tuleks tähelepanu pöörata ka auto vanusele. On rendifirmasid, mis väidetavalt pakuvad parimat hinda, kuid selle hinna eest rendivad klientidele ka väga vanu autosid.

Eripakkumine - kliendile antakse kaasa tasuta lisakindlustus Jälgi eripakkumisi. Kui soovid rentida autot väljaspool kõrghooaega, siis näed kindlasti ettevõtete kodulehtedel eripakkumisi. Harilikult pakutakse tasuta lisavarustust või ka tasuta rendipäevasid kindla pikkusega rendi puhul. Viimane on hea võimalus kasutada kvaliteetse ettevõtte teenuseid ja rentida uhiuus auto soodsa hinnaga.

Pereauto. Selgita välja oma autorendivajadused. Mõtle läbi, mis eesmärgil ja kui pikaks perioodiks on autorent vajalik. On loomulik, et viieliikmeline pere vajab suurt autot, kuid kui reisid väiksema hinnatundliku seltskonnaga, siis vali autorendiks väiksem sõiduk. Väikeklassi sõiduki rent aitab kokku hoida nii kogu rendisummalt kui ka säästab kütust.

Rendi kontorist. Kuigi auto rentimine lennujaamast, sadamast või mujalt on mugav, võivad sellega seoses rendile lisanduda kohaletoimetamise ja tagastamise tasud. Nende vältimiseks uuri, kus asub rendifirma kontor ja mine kohale.

Tutvu lisateenuste hinnakirjaga. Kuigi kliendina võime eeldada teatud standardeid, on oluline lisaks renditingimustele tutvuda autorendifirma lisateenuste ja nende hindadega. Lisateenuseid ja nende hindasid mitte jälgides võid avastada, et peale renti oled sunnitud maksma autopesu eest, maksma nädalavahetuse teenindustasu või maksma juurde välismaale sõidu eest. Kui oled juba teadlik oma rendi kõikidest aspektidest, on soovituslik pöörduda teenindaja poole, kes oskab täpselt öelda lõpliku rendisumma.

Pea kinni lepingus märgitud aegadest. Hilinemisel auto tagasitoomisel on autorendifirmal õigus nõuda eraldi tasu. Tasu võib ulatuda kuni ühe rendipäeva hinnani. Seetõttu ole punktuaalne või teavita viisakalt konsultanti võimalikust hilinemisest, et vältida lisatasusid.

Kasuta enda lisavarustust. Kui reisid lastega, on soovituslik kasutada enda lasteistmeid. See mõjutab rendihinda ja on ka turvalisem, kuna tead juba täpselt, kuidas enda lasteistet paigaldada.

Küsi, mis kindlustused sisalduvad autorendi standardpaketis. Lisakulude vältimiseks on oluline kindlaks teha, milline on rentija omavastutus avarii või vigastuste korral. Tihtipeale kaasneb suuremate autodega ka suurem omavastutus. Omavastutuse vähendamiseks uuri, milliseid lisakindlustusi ettevõte pakub.

Kalkuleeri planeeritav läbisõit, sest suurem osa rendifirmasid on sõidukile kehtestanud lubatud kilometraaži, mille ületamisel lisandub tasu läbisõidu eest.

Varu aega lepinguga tutvumiseks, et hiljem arusaamatusi vältida. Lepingud võivad sisaldada piiranguid läbisõidu, vanuse, kasutusterritooriumi, menetlustasude vms kohta.

Tee kindlaks, et leping ei sisalda varjatud lisatasusid. Tiheda konkurentsi tingimustes unustatakse klienti teavitada lisatasudest, suuremast läbisõidust ja puuduvast tehnilisest garantiist ning varjatud "lisad" selguvad alles pärast rendiotsuse tegemist, lepingu sõlmimise käigus.

Tee kindlaks sõiduki vanus ja läbisõit, sest sellega kaasnevad võimalused tehnilisteks riketeks. Tõsisemad probleemid võivad tekkida sõitudel väljaspool Eestit, kui sõidukil puudub garantii ja tehnilise teeninduse tugi.

Vali võimalikult uus sõiduk, kuna sel juhul on sõit turvalisem ja tehniliste viperuste võimalus minimaalne.

Tutvu ka renditeenuse pakkuja taustaga, kuna pakkujaid on palju, siis on ka teenuse üldine kvaliteet üsna kõikuv.

Auto rentimisel ei ole reeglina vaja teha 10% sissemaksu, kuid tuleb tasuda deposiit vahemikus 400-1200€ sõltuvalt margist ja mudelist. Deposiit tagastatakse kliendile kasutusperioodi lõpus, kui auto amortisatsioon vastab Liisingettevõtete Liidu koostatud "normaalse kulumi juhendile".

Arvesta, et kasutaja on vastutav rendiperioodil tekkinud kahjude eest. Osapooled lepivad kõikides tingimustes kokku ja see fikseeritakse rendilepinguga.

Pööra tähelepanu ka erinevate teenusepakkujate lisateenustele, nagu sõidupäevikud, jälgimisseadmed, soodustused jms.

Autorendi üldtingimused:

Vanusepiirang - üldjuhul peab auto rentimiseks juhi vanus olema minimaalselt 21-22 aastat ning juhilt nõutakse vähemalt 2-aastast juhistaaži. Mõnel firmal on seatud ka auto rentimise ülemine vanusepiir.

Lubatud kilometraaž - kehtib päevane läbisõidupiirang, mis sõltub sõiduki suurusest ja lepingutingimustest

Tagatisraha - autorendifirmad nõuavad rendilepingu tingimuste täitmise tagamiseks tagatisraha, mis jääb keskmiselt 500 euro piiresse.

Omavastutus - kehtib omavastutus avarii korral tagatisraha ja varastamise korral teatud protsent sõiduki hinnast.

Vajalikud dokumendid - auto, kaubiku või väikebussi rentimisel tuleb esitada rentniku nimel olev juhiluba. Mõned firmad paluvad esitada ka isikut tõendav dokument (pass, ID-kaart).

Rendiauto seisukord - rendiauto tuleb rentnikule üleandmisel kohapeal üle vaadata ning nõuda kõigi vigastuste (sh kriimustuste) kandmist rendilepingusse, vastasel juhul võib süüdi jääda ka vigastuste eest, mis sõidukil juba enne olid.

Kasutuspiirkond - jälgida tuleb lepingus ette nähtud sõidukite kasutuspiirkonda. Üldiselt on keelatud sõidukiga väljuda Eestist, kui lepingus pole ette nähtud teisiti.

Lisajuht - rendisõiduki juhtimise õigus on ainult isikul, kes on kantud autorendilepingule. Kolmandale isikule on sõiduki juhtimise üleandmine lubatud vaid rendileandja kirjalikul nõusolekul.